Alimenty na rzecz dziecka – czy można się ich zrzec?

Na każdym z rodziców ciąży obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania wspólnego dziecka. Zdarza się jednak, że w postępowaniu rozwodowym rodzic żądający powierzeniami mu pieczy nad dzieckiem rezygnuje jednocześnie z dochodzenia alimentów na jego rzecz. Takie działanie nie może jednak odnieść zamierzonego skutku.

Alimenty na dzieckoW wyroku orzekającym rozwód sąd bowiem z urzędu rozstrzyga m.in. o tym w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania wspólnego dziecka. Oznacza to, że alimenty na rzecz dziecka muszą zostać zasądzone przez sąd niezależnie od tego, czy którykolwiek z małżonków złoży stosowny wniosek. Rozstrzygnięcie w przedmiocie alimentów powinno przy tym odnosić się do każdego dziecka z osobna.

Żaden z rodziców nie może zatem zrzec się w imieniu dziecka roszczeń alimentacyjnych przysługujących dziecku od drugiego z rodziców.

Co więcej, obligatoryjność rozstrzygnięcia w przedmiocie alimentacji dziecka sprawia, że nie może zostać ono pominięte nawet w przypadku dobrowolnego świadczenia alimentów lub dostarczania w naturze środków utrzymania na rzecz dziecka przez któregokolwiek z małżonków.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.