Ile trwa rozwód?

Jak powszechnie wiadomo rozwód to nic przyjemnego i każdy chciałby przebrnąć przez niego jak najmniejszym kosztem czasu i nerwów. Dlatego też jedno z najczęściej stawianych mi przez klientów pytań brzmi: „Ile trwa rozwód?”

Ile trwa rozwód?

Ile trwa rozwód?

Odpowiedź na powyższe pytanie sprowadza się do dwóch słów: „To zależy”. A od czego zależy? Przede wszystkim do tego czy rozwód ma być z orzeczeniem winy, czy też bez orzekania o winie.

Sprawa o rozwód bez orzekania o winie

W przypadku sprawy o rozwód bez orzekania o winie, gdy strony nie mają wspólnych małoletnich dzieci lub porozumiały się co do kwestii alimentów, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dziećmi, całe postępowanie może zakończyć się na jednej rozprawie. Tutaj o długość postępowanie rozwodowego decydować będzie jedynie czas oczekiwania na termin pierwszej rozpraw, który zazwyczaj wynosi od 2 do 3 miesięcy licząc od daty wniesienia pozwu. Jednakże są pewne „kruczki” pozwalające skrócić go nawet poniżej miesiąca.

Sprawa o rozwód z orzeczeniem winy

Natomiast w sytuacji, gdy jedno z małżonków chce rozstrzygnięcia w przedmiocie winy drugiego, a ponadto istnieje spór co do kwestii alimentów, władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi oraz sposobu kontaktów z nimi po rozwodzie, sprawa może ciągnąc się nawet latami.

W takich sprawach bowiem, strony powołują zazwyczaj sporą liczbę świadków, których sąd nie jest wstanie przesłuchać na jednej rozprawie. Każda zaś dodatkowy termin rozprawy przedłuża postępowanie średnio o 2 miesiące.

Do przedłużenia postępowania rozwodowego w sposób znaczący przyczyniają się również dowody z opinii biegłych. Każdy taki dowód przekłada się średnio na dodatkowe 3-6 miesiące postępowania rozwodowego. W przypadku zaś rozstrzygania o władzy rodzicielskiej i kontaktach, gdy strony nie dojdą do porozumienia w tej kwestii, konieczna będzie opinia rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego (RODiK).

Apelacja

Ponadto należy mieć na uwadze, że od każdego wyroku sądu pierwszej instancji małżonek niezadowolony z treści rozstrzygnięcia może wnieść apelację. Odwołanie od wyroku sądu pierwszej instancji zaś oddala nas od uzyskania rozwodu średnio o kolejne 4 miesiące.

2 odpowiedzi do artykułu “Ile trwa rozwód?

  1. Pingback: Ile trwa rozwód? |

  2. Pingback: Adwokat rodzinny Wrocław DAGMARA JURKIEWICZ-HAJDUK - Ile trwa rozwód?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.