Opłata sądowa od apelacji w sprawie o rozwód

Rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji w postępowaniu rozwodowym rzadko kiedy satysfakcjonuje obie strony, toteż zawsze należy liczyć się z koniecznością wniesienia apelacji. Apelacja zaś – podobnie jak i pozew o rozwód –  wiąże się z koniecznością uiszczenia stosowanej opłaty sądowej.

 

Opłata sądowa od apelacji

Opłata sądowa od apelacji

Co do zasady od apelacji w sprawie o rozwód wnosi się opłatę stałą w wysokości 600 zł.

Dotyczy to również sytuacji, gdy oprócz rozstrzygnięcia co do winy kwestionujemy alimenty zasądzone na rzecz drugiej strony lub wspólnych dzieci. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 czerwca 2007 r. (sygn. akt IIICZP 48/07) uznał bowiem, że w tego typu sprawie wystarczające jest uiszczenie opłaty stałej w wysokości 600zł i nie ma konieczności uiszczania również oddzielnej opłaty od orzeczenia alimentacyjnego.

Co dzieje się natomiast w przypadku gdy nie skarżymy rozstrzygnięcia o winie, a jedynie pozostałe elementy wyroku rozwodowego?

Otóż w tym przypadku opłata sądowa od apelacji uzależniona będzie od zakresu zaskarżenia wyroku rozwodowego. Zaskarżenie wyroku w części, która nie dotyczy winy wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty przewidzianej dla kwestionowanego orzeczenia czy to eksmisyjnego, działowego, zasądzającego alimenty na rzecz współmałżonka lub dzieci, czy też dotyczącego władzy rodzicielskiej, kontaktów z małoletnimi dziećmi.

Przykładowo: Strona skarży zarówno rozstrzygnięcie dotyczące władzy rodzicielskiej, jak i alimentów. Opłata w tym przypadku wynosi: 40 zł (opłata stała) od orzeczenia o władzy rodzicielskiej plus 5% wartości przedmiotu zaskarżenia (opłata stosunkowa) od rozstrzygnięcia w zakresie obowiązku alimentacyjnego.

Opłaty od apelacji w sprawie rozwodowej nie wnoszą osoby uprawnione, które skarżą rozstrzygnięcie dotyczące alimentów, tj. strona na rzecz której zostały zasądzone alimenty, czy też strona działająca jako przedstawiciel ustawowy małoletniego dziecka na rzecz którego zostały zasądzone alimenty w wyroku rozwodowym.

Przykładowo: w pozwie o rozwód Halina C. żądała zasądzenia na rzecz małoletniego syna stron Antoniego C. alimentów w wysokości 1.200 zł. Sąd Okręgowy w wyroku rozwodowym orzekł m.in. o zasądzeniu od pozwanego Roberta C. na rzecz małoletniego Antoniego C. alimentów w wysokości 800 zł. Halina C. zaskarżyła wyrok jedynie w części dotyczącej alimentów, domagając się zmiany wyroku przez Sąd Apelacyjny poprzez zasądzenie na rzecz syna alimentów w wysokości 1.200 zł. Wówczas jako osoba uprawniona do alimentów nie ma obowiązku uiszczania opłaty od apelacji.

Aktualny stan prawny dotyczący opłat sądowych w sprawach rodzonych we wpisie Opłaty sądowe w sprawach rodzinnych – najnowsze zmiany

Odpowiedź do artykułu “Opłata sądowa od apelacji w sprawie o rozwód

  1. efg

    Czy skarżąc wyrok rozwodowy w zakresie władzy rodzicielskiej (ktora została przyznana matce z ograniczeniem władzy ojca) to czy musze rowniez skarżyć wyrok w zakresie alimentów ustalonych na rzecz dziecka? Czy sad przyznając władze ojcu automatycznie anuluje alimenty płatne do rak matki, a zasądzi płatne do rak ojca?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.