Umowa o podział majątku wspólnego małżonków może zostać zawarta, gdy małżeństwo stron zostało rozwiązane przez rozwód, bądź gdy w małżeństwie obowiązuje już ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej (strony zawarły umowę w formie aktu notarialnego lub sąd wydał wyrok ustanawiający między stronami rozdzielność majątkową).
Umowa o podział majątku może zostać zawarta w dowolnej formie. Należy jednak pamiętać, że forma aktu notarialnego wymagana jest gdy w skład majątku wspólnego wchodzi:
- własność nieruchomości
- prawo użytkowania wieczystego
- inne prawa, do przeniesienia którego wymagana jest ta forma.
Umowę o podział w formie aktu notarialnego albo w formie pisemnej zawiera się wówczas, gdy strony są zgodne co do sposobu tego podziału. Projekt takiego podziału nie może być sprzeczny z prawem, ani zasadami współżycia społecznego. Jeżeli strony nie są w stanie porozumieć się w kwestii podziału majątku wspólnego każdy z nich może wystąpić do sądu z wnioskiem o podział majątku.
Wzór umowy o podział majątku wspólnego do pobrania TUTAJ
O tym co wchodzi w skład majątku w spólnego można przeczytać w moim wcześniejszym wpisie „Skład majątku wspólnego”, który jest dostępny TUTAJ. Wprawdzie wpis został opublikowany w 2013 r., niemniej przepisy regulujące tą kwestię nie uległy zmianie.