Ustalenie ojcostwa a nazwisko dziecka

Klienci zwracający się do mnie w sprawie ustalenia ojcostwa dziecka najczęściej pytają o to jakie nazwisko będzie nosić dziecko po zakończeniu postępowania sądowego o ustalenie ojcostwa. Czy mogą o tym zadecydować same strony, czy też decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do Sądu?

Ustalenie ojcostwa a nazwisko dziecka

Ustalenie ojcostwa a nazwisko dziecka

Otóż w kwestii wyboru nazwiska dziecka, w przypadku sądowego ustalenia ojcostwa, w pierwszej kolejności decydują rodzice – o ile złożą oni zgodne oświadczenie woli co do nazwiska dziecka. Zgodna wola rodziców jest dla sądu wiążąca, chyba że strony dokonały wyboru nazwiska nieprzewidzianego w ustawie. W zgodnym oświadczeniu strony mogą wskazać albo nazwisko jednego z nich, albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca w dowolnej kolejności.

W przypadku gdy brak jest porozumienia stron co do nazwiska dziecka po ustaleniu ojcostwa, dziecko nosi nazwisko złożone z nazwiska matki i dołączonego nazwiska ojca (ale nie odwrotnie).

Jednakże w praktyce spotkałam się z sytuacją, gdy w sprawie o ustalenie ojcostwa mimo zgodnego oświadczenia stron co do nazwiska dziecka, a dokładnie nadania mu nazwiska matki, Sąd zdecydował, że dziecko ma nosić nazwisko złożone z nazwiska matki i dołączonego nazwiska ojca. W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że kierował się tym, że dziecko ma nadane zagraniczne imię, a ojciec dziecka jest cudzoziemcem zatem do zagranicznego imienia będzie pasowało też zagraniczne nazwisko.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.