Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem – jak sporządzić?

Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiemPrzepisy prawa nie przewidują żadnych szczególnych wymogów formalnych w stosunku do wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Wniosek taki zatem powinien odpowiadać wymogom ogólnym właściwych dla wszystkich pism składanych w sprawach cywilnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje określenie żądania. We wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem należy określić w pierwszej kolejność o jaką dokładnie formę kontaktów chodzi, a następnie wskazać dokładny ich zakres (odwiedziny, spotkania i zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu, czas, miejsce, częstotliwość). Poniżej kilka przykładów sformułowania petitum wniosku:

Wnoszę o ustalenie kontaktów wnioskodawcy z małoletnią córką:

 • w każdy wtorek miesiąca od godziny 15.00 – 19.00 ;
 • w co drugi weekend miesiąca, tj. od piątku od godz. 15.00 do niedzieli do godz. 17.00;
 • w pierwszy tydzień ferii zimowych w latach parzystych, w drugi tydzień ferii zimowych w latach nieparzystych;
 • 2 tygodnie wakacji letnich przy czym strony ustalą dokładny termin wakacji każdorazowo do końca maja;
 • w święta Bożego Narodzenia:
  -w Wigilię Bożego Narodzenia od godziny 17.00 do pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia do godziny 19:00 w latach parzystych;
  -w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia od godz. 10.00 – 18.00 w latach nieparzystych;
 • podczas Wielkanocy:
  -w Poniedziałek Wielkanocny w godzinach od 9:00 do 19:00 – w latach nieparzystych, poczynając od 2015 r.,
  -w Niedzielę Wielkanocną w godzinach od 9:00 do 19:00 – w latach parzystych

– przy czym wnioskodawca za każdym razem odbierze małoletnią z miejsca zamieszkania matki bądź z przedszkola i odprowadzi ją do miejsca zamieszkania matki z chwilą zakończenia kontaktów;

Należy również uzasadnić krótko swoje żądanie. Proszę pamiętać, że w sprawach o uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem Sąd kieruje się dobrem dziecka. Z tego względu, bardzo często Sąd decyduje się na zasięgnięcie opinii biegłego psychologa, nawet gdy strony o to nie wnoszą.

Sąd właściwy w sprawie o ustalenie kontaktów z dzieckiem

Sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem rozstrzyga Sąd Rejonowy, Wydział Rodzinny i Nieletnich miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka. Sprawy prowadzone są w trybie nieprocesowym, w składzie jednoosobowym.

Opłata od wniosku o ustalenie kontaktów

Opłata od wniosku o ustalenie kontaktów jest stała i wynosi 40zł. Proszę również pamiętać dołączyć odpis zupełny aktu urodzenia dziecka (gdy dziecko pochodzi z nieformalnego związku).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.